Siemens Hakkında

Türkiye'de Siemens
Türkiye ve Siemens arasındaki işbirliği, 1800'lü yılların ortalarından itibaren, Osmanlı İmparatorluğu yönetiminin ülkeye telgraf sistemi getirme kararı vermesiyle başlamıştır. Bu amaçla görevlendirilen Siemens Halske, İstanbul Telgraf Merkezi'ni kurarak Siemens'in Türkiye'deki ilk projesini gerçekleştirmiştir.

İthalat Yerine Üretim
1950'lerde Türkiye'nin hızlı bir endüstrileşme sürecine girmesiyle çok sayıda şeker, çimento ve demir-çelik fabrikası inşa edilip çalışmaya başladı. Daha önce ithal edilen pek çok ürünün yerel olarak üretimine geçildi.

Türkiye gelişme potansiyeline, Siemens de bu potansiyeli gerçekleştirmek için teknik olanaklara ve becerilere sahipti. Siemens'in artık Türkiye'de kendi teknolojisini kurması kaçınılmazdı ve 18 Aralık 1958'de Siemens ve bir Türk firması olan Koç ortaklığıyla Simko kuruldu. 1961'de Simko'nun ilk fabrikası İstanbul/Kartal ‘da üretimine başladı. Simko hızla büyüyerek Türkiye'nin endüstrileşmesine büyük katkılarda bulundu.

1 Ocak 2001 tarihinde bir Siemens – Koç Grubu ortaklığı olan Simko Tic. ve San. A.Ş.‘nin bütün hisseleri Siemens'e geçti ve adı Siemens San. ve Tic. A.Ş. olarak değişti. 2003 yılında, Siemens Cerberus Güvenlik Sistemleri A.Ş.'nin hisseleri Siemens Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından devralınarak, Siemens Sanayi ve Ticaret A.Ş. bünyesinde birleşme sağlanmıştır. Görüldüğü gibi, Siemens yıllar içinde Türkiye'de birçok değişim ve gelişmeden geçmiştir ve bu gelişmeler Siemens'in bu ülkede ve bütün dünyada beklenti ve gereksinimleri karşılamak için izlediği ve izleyeceği yolu yansıtmaktadır.

Siemens Sanayi ve Ticaret A.Ş., 150 yılı aşkın süredir Türkiye'ye katma değer sağlamak için çalışmakta ve yatırımlarına devam etmektedir. Ülkemizde elektrik ve elektronik alanında birçok yeniliği ilk kez gerçekleştiren Siemens, endüstri, enerji ve sağlık sektörlerinde en yenilikçi ürün ve hizmetleri sunmak için, bugün olduğu gibi gelecekte de çalışmaya devam edecektir.

Dünyanın tek entegre enerji şirketi olarak müşterilerinin başarılarına odaklanan Siemens Enerji Sektörünün ürünleri, üstün Türk mühendisliği sayesinde, Dünya Teslimatçısı sıfatıyla, 5 kıtada, 80'e yakın ülkeye ihraç edilmektedir. Türkiye'deki büyüme vizyonu gereği olarak yatırımını başlattığı Gebze Tesisleri, modern altyapısı ve üretim kapasitesi ile hedeflerine daha kısa sürede ulaştıracaktır.

 

Bizimle İletişime Geçin

Hürriyet Mahallesi 257 Sokak No:13/B GAZİOSMANPAŞA/İSTANBUL

Bizi Arayın

(0212) 479 45 60

Bize Yazın

info@tekno-life.com